Proč jednoduché rady "jak na manipulátory" nepomáhají

Ukázka videolekce 1.1 ... Identifikace problému - proč je to důležité? ... Nejste v tom sami
(Škola umění kontramanipulace)

Na internetu je mnoho stránek zabývajících se manipulací ve vztazích. Obvykle mají společné dvě věci. Popisují, jak k ní dochází a poskytují rady, jak se proti ní bránit. Např. "Jestliže chcete manipulátora zničit, vysmějte se mu. Dejte mu najevo, že jeho jednání na vás neplatí. Že je slabý. Že je nemocný. Že to víte." (zdroj: firstclass.cz)

Na ty, kdo se potýkají se systematickou manipulací ze strany nějak blízkého člověka, působí žel takové rady jako polštářková náplast na zlomenou nohu. Vím to z vlastní zkušenosti. 

Když jsem před dvěma lety začala s podporou manžela vytvářet online akademii Škola umění kontramanipulace, věděla jsem, že musím jít do větší hloubky. 

První lekce celé Školy   (níže je její ukázka, v LITE verzi Školy je pak k dispozici CELÁ) je úvodem k velké první části této online akademie s podtitulem Zorientujte se. Je o důležitosti pohledu z výšky, o schopnosti vidět věci jasně.

Největším problémem lidí, kteří se nechali "okouzlit" psychickým manipulátorem, je ten, že si nejsou jisti. Nejsou si jisti téměř ničím. Sami sebou, tím, co děje, tím, jestli ten člověk, který jim odsává velkou část jejich životní energie, je opravdu manipulátor. Jak se všech těchto pochybností zbavit? Tato úvodní lekce sama o sobě vás to ještě nenaučí, ale uvede vás na cestu.

Osvobození z labyrintu psychické manipulace je totiž proces, který se podobá různě dlouhé cestě. Je to cesta směřující na svobodu ve smyslu vnitřní transformace. Transformace způsobu myšlení i jednání, ovládání svých negativních emocí, i schopnosti být sám sebou bez potřeby přetvářek a bez pochybností o sobě samém.

Pokud se vám tato transformace podaří, způsobí to pozoruhodnou změnu ve všech oblastech vašeho života. Ve vašich vztazích, schopnostech učit se novým věcem, v pracovních záležitostech, ve vašem podnikání, ve skutečnosti ve všem, co ve svém životě považujete za důležité. 

Abyste se mohli podívat na celou 1. lekci Školy umění kontramanipulace, zapište se do LITE verze Školy umění kontramanipulace. Tu jsme zveřejnili jako předstupeň plné verze, abyste si mohli "osahat" prostředí, na němž náš online kurz běží, a abyste měli možnost seznámit se vším, co jsme připravili, a mohli se rozhodnout, zda chcete investovat do plné verze Školy.

Tady je ukázka z této lekce: