Výchova dravců v Čechách ... povídka s otevřeným koncem o psychické manipulaci v pracovním protředí. Zuzka, Radka, Petr.  Karel a ... Tom. Jen manipulátor nebo už deprivant?

14.03.2019

"Nakonec se potvrdilo, že Tom má přece jenom čuch na schopné lidi ... Jenže se současně ukázalo, že má čuch i na lidi všehoschopné ..."
povídka s otevřeným koncem 


Petr, kdysi téměř spoluzakladatel malé softwarové společnosti, dopijí svou kávu a trochu bezradně se dívá na své kolegyně. Rozjížděl to tady před lety spolu s Tomem, ale stát se jeho spolupodilnikem v nově zakládané firmě nechtěl. Je už takovým inventářovým, ale celkem spokojeným zaměstnancem. Až na jednu maličkost. O té o chvíli později.

Radka, specialistka na mobilní aplikace. V pořadí druhý zaměstnanec. Třicetiletá žena s tahem na branku. I ona je po období klidu ve firmě znovu jako na trní. Ona ve skutečnosti nejvíc.

Zuzka. Milá účetní, co rozumi i "ajtý". To se hodí. Tom ji jako předposlední vzal do firmy asi před třemi lety, když nebyl spokojen outsourcovaným řešením. Ještě rok zpátky ale byla Zuzka ze situace ve firmě na prášky. Teď je už pár měsíců v pohodě. Hlavně díky Radce, ale i diky Petrově spolupráci.

Co se ale ve firmě děje teď, že jsou všichni tři opět v pohotovosti?

Musíme se vrátit o dva roky zpátky. Majitel firmy Tom tehdy na milé Zuzce naplno projevil svou nutkavou potřebu ponižovat a nenápadně své kolegy zaměstnance šikanovat. Petr byl na toto kolegovo chování roky zvyklý a úspěšně ho ignoroval. Ve skutečnosti to byl důvod, proč s Tomášem do založení společné firmy kdysi nešel. Ale to, co dělo se Zuzkou, bylo už i v Petrových očích přes čáru. Radka si z těmito Tomovými projevy vždy věděla rady. Nic moc si na ní nedovolil. Až Tomem zcela zdeptaná Zuzka jí pomohla, aby pojmenovala, s kým má ve svém šéfovi "tu čest". S jasným vztahovým predátorem, možná až deprivantem.*

Zuzana měla štěstí. Radka měla s touto patologií zkušenosti ze své rodiny. Když dospěla, dokázala se s pomoci starší kamarádky osvobodit z vlivu svého otce. Nyní byla sama schopna pomoct i vnímavé Zuzce. Spojili s Petrem síly a Toma od zneužívání moci postupně odstavili. Firma začala šlapat jak hodinky. Tom se dál věnoval shánění zakázek, ale vůči zaměstnancům už jeho zuby klapaly naprázdno. Kontramanipulace pracovala na jedničku. Jediný, kdo byl nezvózní, byl pan šéf.

Asi rok a půl zpátky byl do firmy přijat mladý, trochu plaše působící Karel. Všichni na něj byli zvědaví a tiše doufali, že do týmu dobře zapadne. Karel měl zkušenosti z několika praxí v rámci právě ukončeného studia, ale jako každý nováček potřeboval při zapracování pomoc. I on měl kliku, kolegové ho přijali přátelsky a byli ochotni trpělivě radit.

Trvalo to poměrně dlouho. Tom už uvažoval, že Karla vyhodí. Asi po roce se mladík konečně chytil. Byla to pro všechny úleva. Karel byl schopen převzít celou jednu pracovní agendu a občas si dokázal i sám poradit s problématickými situacemi, které chod firmy pravidelně přinášel. Nakonec se potvrdilo, že Tom má přece jenom čuch na schopné lidi.

Jenže se současně ukázalo, že má čuch i na lidi všehoschopné. Ve firmě totiž krátce potom opět začalo být dusno. Karel se začal chovat zvláštně. Na oběd s ostatními sice chodil, ale moc se s nikým nebavil. Za to, když do kanclu přišel Tom, nebo když s ním telefonoval, viditelně ožil. Když ho zvali, aby šel s nimi na občasné páteční posezení do jejich oblíbeného baru, nikdy se k tomu jasně nevyjádřil. A skoro nikdy také nepřišel. Vlastně jen tehdy, když účast přislíbil i Tom.

Zlom nastal před dvěma týdny. Tomáš na závěr pravidelné pondělní porady vytáhl téma, které všechny šokovalo. Oznámil, že do konce měsíce bude instalován software na monitorování všech procesů na všech firemních počítačích. Petr, Radka i Zuzka se na sebe dlouze podívali. Karel měl oči zabořené do desky stolu.

A když při další poradě dostal Petr od Toma sodu v souvislosti s jeho způsobem telefonování, tak se atmosféra v kanceláři dala opět krájet. U toho trochu ostřejšího Petrova telefonátu s protivným zákazníkem minulý pátek přece Tom na rozdíl od ostatních nebyl.

Když si k tomu ti tři přičetli čím dál častější osobní konzultace Karla u Tomáše, všem jim začalo být jasné, která bije. Zuzka pro to našla své pojmenování. Výchova dravců v Čechách.

_________
Pozn. p.č. *"Deprivant je termín zavedený Františkem Koukolíkem k označení člověka, který z psychologických, biologických či sociokulturních důvodů nedosáhl lidské normality, případně o ni přišel." (zdroj Wikipedie) Jedná se o jedince asociálního s poruchou osobnosti, vytvářejícího spojenectví s jinými deprivanty, emocionálně zmrzačen, zneužívající svých talentů k ovládání druhých.


Mnoho koučů osobního rozvoje razí myšlenku, že člověk si může z jakékoli svízelné situace pomoct (jedině) sám. A to tím, když změní pohled na svoji situaci a začne jinak jednat. 
V zásadě to pravda je, ale v případě obětí systematické vztahové manipulace je tato změna postojů k sobě samému a lidem, kteří manipulují, obtížná. Jak jsme viděli i v tomto příběhu, takoví lidé po různě dlouhou dobu potřebují pomoc buď od odborníka nebo od někoho, kdo si podobným martýriem sám prošel.


Naučte se účinně bránit proti manipulaci ve vztazích - PRAKTICKÉ LEKCE

První pomoc při kontaktu s manipulátory v nejrůznějším prostředí - soubor verbálních i neverbálních metod a nástrojů, které můžete hned začít používat


Dejte nám vědět, co vás tíží, pokud jde o manipulaci ve vztahu: