Upír za závěsem ... Jak fenomém silných matek olivňuje dospělý život jejich synů

06.08.2019

Komu často volá a ptá se ho jak se má a zda něco potřebuje a jestli je odpočatý a jestli není nemocný a ať si jde odpočinout? A komu naopak vyčítá, že ho nenecháte odpočinout? Kdo může za případné nezdary v rodině? 


Milujete ho. Není o tom pochyb. Proto jste si ho vzala. Když je s vámi, s vaší rodinou, s přáteli, zdá se být skvělým manželem i otcem...

Co se ale děje? Zrovna teď se podobné pocity úcty k vašemu milému vytrácejí a nastupují jiné, pro vás těžko pochopitelné. Proč? Proč máte najednou pocit, že před vámi nesedí váš milovaný muž, ale jakoby další z vašich dětí? Úcta a obdiv, které jste k němu měla ještě dnes ráno, jsou ty tam.

Musíte se o něj dělit

Dokonce se za něj stydíte. Nemáte daleko k tomu, abyste ho napomenula. Ty pocity ve vás pracují často a těžko se jich zbavujete. Ubíhají dny, měsíce a roky a je to stále intenzivnější. Zdá se vám, že se musíte o vašeho milého s někým dělit. Ale proč? Víte přece, že nikoho jiného než vás nemá.

Usilovně přemýšlíte. Mozek hoří pod intenzitou myšlenek a vzpomínání ve snaze zjistit, proč k tomu dochází. A najednou to máte! Tenkrát, na obědě u jeho rodičů. Matka seděla vedle něho a držela ho za ruku. Jindy měla potřebu ho objímat. A o co se snažila úplně vždycky - sedět, co nejblíž jemu. Při každé návštěvě připravený oblíbený pamlsek. Pokaždé nabídka jít si po obědě odpočinout. Jemu, vám ne. Ani pamlsek, ani odpočinek.

Kdo má klíče od vašeho bytu? Chodí do něj bez ohlášení a kontroluje vám každé neumyté nádobí a neutřený parapet? Kdo vám kontroluje jak máte ve skříni srovnané oblečení?

Před kým máte pocit, že nic neuděláte dobře? Ať je to tak nebo tak.

Ke komu se často chodí váš manžel naobědvat, i když vy na něj doma čekáte s teplým jídlem?

Komu často volá a ptá se ho jak se má a zda něco potřebuje a jestli je odpočatý a jestli není nemocný a ať si jde odpočinout. A komu naopak vyčítá, že ho nenecháte odpočinout? Kdo může za případné nezdary v rodině? Možná vám to neříká otevřeně, ale uvědomujete si, že celé roky vysílá signály, které sdělují: Příčinou jste vy.

Falešné manželství

Začíná vám všechno docházet. Proč se na návštěvě u jeho rodičů cítíte tak špatně? Nemluví se tam o vás negativně. Ale ani ne pozitivně. Už jen matčina přítomnost vás vyčerpává. Tady je skutečná příčina vašich pocitů ....

Později se dozvídáte, že psychologové takový vztah nazývají "falešné manželství." Matka, velmi často v neharmonickém manželství, upíná svoji pozornost na svého syna. Obzvláště, pokud je syn jedináček. Její pozornost vůči synovi přesahuje rámec běžných vztahů. A co je snad ještě horší, - vašemu muži to nedochází. A to ani, když se pokoušíte o tom s ním mluvit. Zdá se, že z jeho strany se vše odehrává na nevědomé úrovni, podtrženo dlouholetým vlivem matčiny výchovy. Vlivem vztahového upíra skrývajícího se za závěsem.

Existuje z této situace nějaké východisko? Pravda je, že i když ano, není to snadná cesta ani pro vás ani pro vašeho partnera. Na jejím začátku stojí pochopení fenoménu, který přetrvává celá staletí a přenáší se z generace na generaci ...