Rozchod s manipulátorem. Příběh 49leté Aleny ukazuje sílu "vnitřní výbavy", s níž nevědomě vstupujeme do partnerských vztahů

03.11.2020

S manipulátorem se musíte rozejít.

Neznamená to ale nezbytně, že se s ním musíte přestat úplně stýkat. Někdy je takové řešení nevyhnutelné, ale často je naopak nemožné. Např. pokud se jedná o jednoho z vašich rodičů nebo vám rozchod s manipulátorem neumožňuje vaše sociální, příp. ekonomická situace.

V jakém smyslu je tedy nezbytné rozejít se s manipulátorem, aniž by přitom bylo nutné se s ním přestat stýkat? Především tomuto námětu je věnován náš článek.

Vnitřní výbava

Doslovný rozchod s manipulátorem má za sebou mnoho lidí, kteří pochopili, že byli v nerovnocenném a nerovnoprávném vztahu psychicky zneužíváni. Pro spoustu z nich to znamenalo obrovskou úlevu po letech trápení. Pro některé to ale byla úleva jen dočasná, protože se později dostali do podobné situace s jiným emočním agresorem. A možná se tato "výměna" stala za jejich život víckrát. Jak je to možné a jak to souvisí s tématem "rozchod s manipulátorem"?

Do každého partnerského vztahu, ať jej zahajujeme v jakémkoli věku, totiž vstupujeme s určitou vnitřní výbavou. Tato "výbava" často předurčuje nejen to, koho si vybíráme jako partnera, ale i to, jak se náš vztah bude v budoucnu vyvíjet. Pokud si této výbavy nejsme vědomi, jakoby se odsuzujeme k tomu, abychom opakovali stejné chyby a docházeli ke stejným, nežádoucím výsledkům.

Alena a její 4 vztahy

Pojďme si to ilustrovat na jednom příběhu. Je to příběh ženy v pozdnějším středním věku, říkejme jí třeba Alena, která právě zažila bolestivý rozchod se svým posledním partnerem. Rekapituluje svůj dosavadní život a všechny své vážné vztahy s muži. Byly celkem čtyři, všechny hodně bolely a všechny dopadly stejně. Rozchodem. Nebo přesněji řečeno útěkem jejím nebo partnera.

Co bylo špatně? Ačkoli každý ze vztahů začínal jako v romantickém filmu, dříve nebo později se ukázalo, že počáteční romantika byla jen kulisou, za níž se po svatbě (resp. po sestěhování) skrývala krutá realita. Ukázalo se, že tři z těchto čtyřech mužů byli systematičtí manipulátoři, kteří si naši hrdinku vyhlédli jako svého empatika*, na němž budou moci parazitovat.

Alena už po druhém nevydařeném vztahu hledala pomoc u psychologů, protože si začala čím dál víc uvědomovat, že v jejím životě je něco, čím přitahuje pozornost manipulativně založených lidí. Nejen mužů jako jejích potencionálních partnerů, ale třeba i žen v jejím pracovním kolektivu. Ačkoli se snažila uplatňovat rady, které dostávala, vždy se po nějaké době ukázalo, že se míjejí účinkem. Opět přišla slabá chvíle, která jí přivedla do náruče člověka, o kterého by nebýt jejího obrazného spánku pravděpodobně ani nezavadila.

V pořadí třetí její muž manipulátor nebyl, ale ani on nedokázal naplnit Alenina očekávání a naděje, které do jejich vztahu vkládala. Navíc, kdyby toho byla schopna, mohla by nahlédnout, že v tomto případě to byla spíše ona, kdo do vztahu zamíchával toxickou složku.

Definitivní rozchod s manipulátorem

Tím se dostáváme k odpovědi na výše uvedenou klíčovou otázku: V jakém smyslu je nezbytné rozejít se s manipulátorem aniž by bylo nutné se s ním přestat stýkat?

Skutečný rozchod s manipulátorem totiž má jen málo co společného s doslovným ukončením kontaktů a manipulativním člověkem. To je někdy nezbytnou součástí konečného řešení, ale toto konečné řešení nespočívá ve vnějších krocích. Něco, co úzce souvisí s psychickou manipulací a toxicitou našich vztahů, má totiž hluboké kořeny v našem vlastním nitru. Musíme dobře pochopit, co to je a co znamená vydat se na cestu, na jejíž konci bude definitivní rozchod s manipulátorem. I s "manipulátorem" uvnitř nás. 

Další obsah: