Obrazy Dorianů Grayů ... Co znamená, že se manipulátoři brání pohledu do zrcadla? 

03.10.2019

"Přesně jako Dorian i oni nesnášejí pohled na svůj vlastní obraz. Proto pečlivě navenek pro širší okolí udržují své bezvadné image, aby pak pod rouškou tmy mohli páchat zlo..."


Malíř Bazille vkládá do portrétu mladého muže uhrančivou krásu. Dorian Grey je nadšen. O to víc ho sklíčí, když ho jeho zkušený přítel Henri upozorní na zřejmý fakt, že krása obrazu navždy zůstane, kdežto jeho tvář čas změní k nepoznání. A právě v této chvíli se rodí myšlenka, která záhadným způsobem propojí portrét s jeho modelem. 

Bylo to ve skutečnosti mladíkovo přání, aby obraz stárnul místo něj. Dokonce za tuto výměnu faustovsky nabídl svou duši.  Roky ubíhají a mladík navenek o svou krásu nepřichází. Za to se dopouští stále horších mravních a morálních poklesků. Všechno toto zlo se projektuje do tváře na obraze, jež chřadne a oškliví čím dál víc. Dorian proto svůj portrét odnáší na půdu, aby nebyl svému "pánu" na očích. A svému dokonale sobeckému stylu života se věnuje dál.

To je stěžejní zápletka románu Obraz Doriana Graye od irského spisovatele Oscara Wilda. Wilde možná ani netušil, jak přesně v jednání svého hlavního hrdiny zobrazil povahu mnoha vztahových predátorů.

Kruté chvíle Dorianů Grayů

Přesně jako Dorian i oni nesnášejí pohled na svůj vlastní obraz. Proto pečlivě navenek pro širší okolí udržují své bezvadné image, aby pak pod rouškou tmy mohli páchat zlo na své často blízké oběti nebo obětech. Pokud jsou však přes všechnu snahu, aby se tak nestalo, konfrontováni se svou skutečnou vnitřní podobou, nastávají pro ně stejně jako pro Doriana Graye kruté chvíle.

Jen málokterý vztahový manipulátor sebere odvahu podívat se pravdě do očí, přijmout svůj skutečný obraz a nastoupit cestu vedoucí k rozsáhlé změně. Mnohem, mnohem častěji se v takových chvílích stejně jako Dorian rozvzteklí.

A následně se dopouštějí ještě o řád horších skutků, kterými sice škodí, ale v konečném důsledku zpečeťují soud nad sebou samými. Víte nebo tušíte, jak končí Wildův román, když se Dorian Gray pokusí svůj obraz zničit?


V určité fázi jejich vývoje lze ještě vztahovým manipulátorům pomoci uvědomit si, na jaké cestě se nacházejí. I když je pravděpodobnost, že ji změní, malá, za pokus to rozhodně stojí a vystihněte okamžik, kdy je vhodné jim (si) nastavit zrcadlo. Stáhněte si zdarma PDF sešit Co když jsem manipulátor? Odpovězte si na 29 otázek na tělo.