Muž jako oběť ženiny manipulace. Film Teorie tygra naznačuje východisko. Jaké jsou příčiny tohoto jevu? Proč řešení v reálném životě postrádá tragikomickou polohu filmu?

09.02.2020
Motto: Chvíli je rytíř rád za svou nepostradatelnost pro trvalé královnino štěstí. Za pár měsíců či let se však tento pocit důležitosti pomalu mění ve zlý sen. 


Český film z roku 2016 Teorie tygra přinesl téma partnerské manipulace. Milujícím agresorem je v něm žena a obětí úspěšný muž. Vztah mezi Eliškou Balzerovou a Jiřím Bartoškou je ve zkratce charakterizován těmito jejich filmovými větami:

Balzerová: "Chlapi vůbec netuší, proč jsou na světě. A my jsme tu od toho, abychom jim to vysvětlily." (Hovoří ke své dceři)

Bartoška: "Myslel jsem, že když budu dělat zhruba to, co chce, tak budu mít svatej pokoj." (Hovoří ke svému synovi)

Film má trochu nereálný nicméně vtipný děj, který diváka baví až do konce. Důležitější ale je, že přesně ukazuje, jak se ženský manipulátorský virus vlády nad mužem neomylně replikuje do (některých) dcer.

Chcete-li o filmu a jeho postavách vědět víc, podívejte se na film o filmu:

Co si z filmu mohou hlavně muži vedle dobré zábavy odnést? 

Zdánlivá křehkost a zranitelnost často bývají podstatou ženského upírství vůči mužským obětem. Jeden z mnoha příkladů nádherných kulis, za nimiž manipulátoři ukrývají své predátoské aktivity. 

Zpočátku je tu totiž  přirozená mužova touha chránit tu zranitelnost a pečovat o tu křehkost. Když však skončí tato fáze očarování láskou a přichází běžný život, zjisťuje rytíř bez bázně a hany, že pouta, která ho přitahovala k jeho princezně (královně), nějak ne a ne povolit. Chvíli je rytíř rád za svou nepostradatelnost pro trvalé královnino štěstí. Během několika let (někdy i měsíců) se však tento pocit důležitosti postupně mění ve znepokojení.

Rytíř stále častěji zjišťuje, že je zapleten v jakési voňavé krajkové pavučině, v níž, jak roky běží, se čím dál míň cítí příjemně.

Pokud však zůstane u nevědomého pocitu, že "něco" s jeho životem není v pořádku, pokud ani po mnoha letech nenastane procitnutí z tohoto rytířského snu věčné ochrany a péče o milovanou bytost, ukáže se nakonec královna ve své "dokonalé" pavoučí kráse...

Jiří Bartoška se ve filmu Teorie tygra v podobné situaci rozhodne pro radikální únik z této pasti. Film se tak díky tomu dostává do tragikomické roviny a jako diváci se převážně bavíme. 

V reálném životě však nikdo z protagonistů moc legraci nezažívá. Lapený rytíř ve skutečnosti žádnou. 

Ještě horší důsledky pro život může jako obětí této zákeřné formy manipulace mívá pak vztah matka - syn  [1]  (někdy i sestra - bratr). Pocit synovské odpovědnosti a vděčnosti za mateřskou lásku synovi  často nedovolí ani prohlédnout, v jaké pasti znemožňující normální život (nejen partnerský) se pohybuje.


Další obsah:

Škola umění kontramanipulace [2] 
Jediný český ucelený online kurz, který ukazuje cestu ven z labyrintu toxických vztahů.