Mrazivé pocity ... Proč není možné pochopit myšlení manipulátora? Není to ani nutné k tomu, abyste mohli účinně bránit

19.09.2019

Motto: Budete prosit o milost. Ale přitom všem budete vědět, že dravec vaše volání neuslyší. Bude vnímat pouze svou potřebu. Nebude mít soucit. 


Představte si. Během krásného letního večera se koupete v teplých vlnách oceánu. Vychutnáváte si nádherné pocity, kdy vám vlny omývají vaši rozpálenou kůži. Vnímáte nádherný západ slunce a večerní zpěv ptáků. Netušíte, že vaše vibrace na hladině přilákaly dravou živou bytost. Co pro ni v tu chvíli znamenáte? Co pro ni představujete? Jen kus čerstvého masa v přirozeném potravním řetězci. Nic víc.

Najednou ho spatříte. Chvíle klidu se změní v boj o přežití. Je vám jasné, co se během pár okamžiků stane. Dravé zvíře vás uchopí a bude vás vláčet po hladině. Budete křičet. Bránit se ze všech sil! Budete možná i prosit o milost. Ale přitom všem budete vědět, že dravec vaše volání neuslyší. Bude vnímat pouze svou potřebu. Nebude mít soucit. Neví, co je milosrdenství. Jediný pocit, který má, je pocit hladu...

Ve chvíli, kdy vás otevřená čelist uchopí do svých zubů, se celí spocení probouzíte. Srdce vám chvíli skáče jako zběsilé, ale nakonec si zhluboka vydechnete. Byl to jen sen... 

Pokud však žijete v toxickém vztahu se vztahovým manipulátorem, víte, že takový život není snem. A víte nebo přinejmenším tušíte, že podstata vztahového predátora je stejná jako podstata žraloka.

Proč tedy dokážeme pochopit dravost zvířete, které se sápe po kořisti? I když je to hrozné. Dravec je zvíře s primitivním mozkem. Nemá mysl jako vy. Žene ho touha po ukojení hladu nebo potřeba bránit se. Proč nemáme stejné porozumění pro dravost manipulátora? Protože je to ČLOVĚK. Bytost jako my, s touhou po lásce, se strachem ze smrti. Lidské bytosti, které se stanou jeho obětí, jsou však v jeho očích lidskosti zbaveny. Neví, co je soucit s nimi. Stávají se pro něj kusem potravy. Jde mu o jediné. Aby se nasytil. Jeho touha po zahnání "hladu" přehluší hlas srdce, hlas svědomí. Ne však schopnosti jeho mozku a myšlení.

Mrazí vás po těle? Je těžké, mnohdy nemožné pochopit jednání manipulátora. Ale o to nejde. Nemusíme to zcela pochopit. Stačí  naučit se bránit se. 

Zpočátku to možná budete dělat drsně. To je většinou nezbytná fáze, která vám dodá potřebnou sebedůvěru.  Později, až získáte praxi, přejdete k technikám, které lze označit jako jemnější. Vy už totiž budete svobodní a možná se ve vás probudí touha pomoci ke stejné svobodě i vašemu manipulátorovi. Vaše komunikační techniky tomu budou přizpůsobeny. 


Jak začít tento nesnadný proces vašeho osvobozování se od psychické manipulace? Jedním ze základních kroků je poznat, jaké taktiky manipulátor používá. Získejte 17minutovou videoprezentace Tři mocné zbraně vztahových manipulátorů + stejnojmenný  e-Book a začněte s úspěšnou sebeobranou.