Klářino cappuccino  ... ukázka z připravované knihy

22.07.2019

""Říkali: ´Běž tam za ní.´ Ten stav jim zjevně taky vadil, ale nechtěli se vyčerpávat tím, že by hledali nějaké řešení." "Zajímavé." poznamenala terapeutka..."


ukázka z připravované knihy

   "Kláro, o vašem dětství už toho vím hodně. Ale přece. Ze své praxe mám zkušenost, že i ty nejtěžší případy obětí mívají drobné zážitky s pozitivní, milující energií, která jim ve správné chvíli pomáhá jako zdroj naděje a vedení." naznačila Barbara nové téma a položila před Kláru její oblíbené cappuccino. 

   "Paradoxně to bývá vzpomínka na vampyrismus zażitý v dětství, kdy z nich někdo třeba i blízký vysával jejich pozitivní energii ve svůj prospěch. Vybavuje se vám vzpomínka na něco takového?" Barbara nasadila svůj výraz, který Kláru nutil na její otázky hledat odpovědi.

   "Možná máte pravdu..." začala Klára zvolna. "Jako jediná ze sourozenců jsem třeba chodila za mámou, když se zamykala a vyhrožovala smrtí nebo utíkala pryč..." Klára se na chvíli odmlčela a nasypala si do kávy svou trochu cukru. Barbara jí dál trpělivě pozorovala.

   "Pokaždé, když k tomu došlo, pamatuju si, jak sourozenci, mám pocit že hlavně Jana, říkali: 'Běž tam za ní.' Ten stav jim zjevně taky vadil, ale nechtěli se vyčerpávat tím, že by sami snažili hledat nějaké řešení.

   "Zajímavé..." poznamenala terapeutka.

   "Dochází mi, jak mě to muselo za celé dětství nesmírně vyčerpávat..."

   "Místo, aby někdo utěšoval vás, když jste to potřebovala ..."

   "Ano, přesně, musela jsem od útlého dětství stále utěšovat já. Nejhorší na tom bylo, že to bylo neutišitelné. Ze strany matky to bylo jen citové vydírání...."

   "Vidíte v tom něco pro sebe přínosného?"

   "Přínosného? Spíš naopak. Proto jsem dnes tak slabá a nezvládám těžké životní situace. Nejen, že mě to nikdo nenaučil a nedal mi útěchu, když jsem to jako dítě potřebovala. Ještě jsem musela vydávat sama ze sebe. Z něčeho, čeho jsem jako dítě nemohla mít zásoby, protože mi je nikdo nepomáhal vytvářet."

    "Zkuste prosím ještě víc popsat roli vašich sourozenců."

    "Jak jsem říkala, řešili to tak, aby je to neotravovalo. Taky jim to nebylo příjemné, když matka křičela, nebo s námi nemluvila nebo brečela. Ale oni se tím nechtěli zatěžovat. Zjistili, že jsem citlivá a vadí mi to nejvíc, a tak mě začali používat."

    "Právě a ..., promiňte, dochází vám, jaký efekt to vytvářelo?"

   "Pro mě to na jedné straně bylo vyčerpávající, ale zároveň mi to dávalo pocit přijetí u nich."

   "Vy jste už jako malá holčička byla ta, kdo to s mámou umí a všechno urovná."

   "Přesně. A proto mám tenhle altruistický sklon celý život. Pocit, že budu přijímaná, když budu druhým po citové nebo duševní stránce pomáhat. Takže se vlastně celý život vyčerpávám. Proto se na mě stále lepí právě takoví lidé. Já to brala jako své poslání, a oni mě jen zneužívali. Je tak strašné si toto všechno uvědomit a připustit."