Co když jsem ... manipulátor? ... Proč vždy stojí zato pokusit se manipulátorovi nastavit zrcadlo 

12.06.2019

"Přiznat si něco takového je možná tou nejtěžší věcí v životě. Ale nepřestávejte prosím číst. Je velmi pravděpodobné, že zcela nemůžete za to, jak jednáte ..."


Pokud máte potřebu začít číst tento článek, není velká pravděpodobnost, že jím jste. Alespoň ne takovým, které tady na svém blogu a v jiných materiálech nazývám drsným vztahovým predátorem. Takoví lidé nejsou schopni podívat se na sebe do zrcadla. (Mimochodem - koho vám to připomíná?)

Nicméně, pokud to nebyla jen čirá zvědavost na kontroverzní téma, nějaký závažný důvod, proč jste na tento klíčový článek klikli, možná máte. Téměř každý vztahový manipulátor, a teď mám na mysli i ty, kdo manipulují jen řekněme příležitostně, totiž byl nebo stále je i obětí vztahové manipulace pocházející od někoho jiného.

Ano, je to jedna z největších záhad tohoto více než přehlíženého společenského zla. Možná, že je přehlížené do této míry právě proto, že v sobě skrývá několik takových mysterií, které nahánějí strach. A nechce se o nich ani mluvit.

Ale když už jste dočetli až sem, nebojte se pokračovat. Pravděpodobně jste blízko bodu prozření. Lidé, s nimiž možná nevědomky manipulujete, pod vaším vlivem trpí. Možná trpí tak, že to má vliv na kvalitu jejich života. Nebo se to už projevuje na jejich zdraví. Možná se léčí na depresi a berou léky, které jim berou jejich osobnost. Možná trpí tak, že často myslí na to, jaké by to bylo, kdyby nebyli.. A příčinou jste vy.. Nebo raděj jinak.  Co když jste příčinou vy? Mohli byste být příčinou vy?

Přiznat si něco takového je možná tou nejtěžší věcí v životě. Ale nepřestávejte prosím číst. Pokud jím opravdu jste, je velmi pravděpodobné, že zcela nemůžete za to, jak jednáte. Ne, že by vás to omlouvalo, to ne, ale pochopení si jistě zasloužíte.

Pojďte se prosím do toho pomyslného zrcadla podívat. Pokud se toho bojíte, je to také pochopitelné. Když ale teď utečete, možná podruhé tu šanci nedostanete. A možná se ve svém umění manipulovat budete zdokonalovat do té míry, že se jednou stanete drsným vztahovým predátorem. Vampírem sajícím energii ze své jediné oběti. Pak už se vás žádná zrcadla týkat nebudou. Budete se jim z dálky vyhýbat. Budete je nemilosrdně rozbíjet.

Ale teď jste tady. Stále čtete. To zrcadlo je přímo před vámi. Ještě je přes něj hozená plenta, ale stačí jediný váš pohyb, abyste ji strhli. Uděláte to?


Je jen málo vztahových manipulátorů, kteří mají odvahu pohlédnout do obrazného zrcadla odhalujícího jejich skutečnou tvář. A i když to udělají, pravděpodobnost, že si z toho pro sebe něco vezmou je mizivá. Přesto je třeba to zrcadlo nastavovat