Čím se živí vztahoví predátoři? ... příběh Jirky a jeho sestry Anny

08.11.2019

+ audio 
Motto: To, co je společné, je neutuchající hlad, stálá potřeba opatřovat si potravu, aby mohli zůstat aktivní, aby se dařilo všem jejich intrikám. 


Nejhorší noci jsou noci s prázdným žaludkem. Šelmy pohání k aktivitě hlad. Vybírají si slabší kusy a bez slitování útočí...

Víme, že v přírodě to takto chodí. Ale věřili byste, že tu existuje zjevná analogie, pokud jde o vztahové predátory, tedy lidi mající neodolatelnou potřebu pod nejrůznějšími maskami nenápadně ovládat životy svých slabších bližních?

To, co je společné, je neutuchající hlad, stálá potřeba opatřovat si potravu, aby mohli zůstat aktivní, aby se dařilo všem jejich intrikám.

Co je touto potravou v případě vztahových predátorů?

Odpověď hledejte ukrytou v tomto příběhu.

Jirka žije na malém městě se svou rodinou. Jeho starší sestra Anna má dobrou práci a byt v Praze. Žije dosud sama a velkou část svého volného času věnuje téměř každodenním telefonátům s Jirkou a pravidelným návštěvám jeho rodiny.

Jirkova manželka Majka má v Anně docela fajn švagrovou. Pokaždé ji z Prahy něco doveze, nejčastěji do kuchyně, občas i na sebe. Stejně tak Jirkovi a jejich dvěma dětem.

Roky plynou a Jirka s Majkou si čím dál víc začínají uvědomovat, že něco není v pořádku. Neužili si žádnou dovolenou bez Anny a téměř vždy se jelo na místo, které vybrala ona. Dědictví po otci bylo vypořádáno poněkud zvláštním způsobem tak, že na tom byl Jirka bit. Žádný větší nákup, ať už šlo o nábytek, auto nebo spotřební elektroniku se v posledních letech neobešel bez Aniny asistence. Anna měla také velký vliv na obě děti a nedá se říct, že právě zdravý. A v posledních měsících se přidaly i občasné výčitky do telefonu a obvinění, že je Jirka nevděčný.

Jirka se po seznámení s problematikou vztahové manipulace rozhodl k ráznému řešení. Sdělil sestře, že zavedené pořádky se ruší s jasným vysvětlením proč. Zrušil pravidelné telefonáty se sestrou. Oznámil také Anně, že návštěvy budou max. tři ročně a z toho dvě u Anny za účelem poznávání Prahy s dětmi.

Reakce Anny byla šokující. Obvinění, které Jirka absolutně nečekal. Podle Anny by se Jirka měl okamžitě dát vyšetřit u psychiatra. Měl by si dát také do pořádku vztahy s příbuznými. Postupně vyšlo najevo, že po celém příbuzenstvu jsou rozšířeny tlachání a pomluvy na jeho účet. Toto zjištění způsobilo téměř úplné přerušení kontaktů mezi sourozenci, když Jirkovi vše došlo.

V Jirkově rodině zavládla po tomto radikálním řešení pohoda a spokojenost. Nikomu Anniny dárky nechyběly a její pravidelná přítomnost už vůbec ne..

Jediné vyrušení znamenaly v dlouhých intervalech prováděné smskové kontakty od Anny na Jirkův telefon. Pod různými v záminkami se snažila Jirku dostat tam, kde ho v minulosti měla a kde mohla jeho život snadno ovládat. Jirka to ale už nepřipustil a tak musel řešit už jen občasné výtky ze strany strýcovy rodiny, kterou si Anna opanovala podobně jako dříve tu Jirkovu.

Toto je konec příběhu o velmi cíleném a důkladném odříznutí vztahového predátora od jeho potravy. Všimli jste si, co bylo Anně především odepřeno? Je to ve skutečnosti jeden z nejúčinnější kontramanipulativních nástrojů, žel ne vždy uskutečnitelný a ne vždy snadný. Ačkoli to, co Jirka udělal také snadné ani trochu nebylo...

Pozn: Jedná se o smyšlený příběh. Každá podobnost se skutečnými osudy konkrétních  lidí je náhodná