Chronické zdravotní potíže manipulátora ... výtažek z komunikace s jedním z našich odběratelů

05.05.2021

Zdravotní problémy a manipulace. Jeden ze studentů naší online akademie nám položil dotaz týkající se častého spojení - manipulátor a jeho zdravotní problémy. 

Odpověděl jsem: "Manipulace jde stranou, pokud se manipulátor v daném vztahu dostane do stavu ohrožujícího vážně jeho zdraví nebo dokonce život. Poskytnout pomoc zajímat se, telefonovat, zařizovat, co je třeba, informovat příbuzné apod."

Dostal jsem tuto odpověď: "Zkuste se, prosím, zamyslet nad tím, co jste mi v pátek odpověděl, ale čistě z praktického hlediska. Protože tenhle nástroj (zdravotní stav) proti mě používá rodina, včetně mámy, už více let, aniž by k tomu byl důvod!"

Skutečně jsem se znovu zamyslel. Pokud jste v blízkém kontaktu s nemocným manipulátorem, možná si budete chtít přečíst mou odpověď:

"Děkuju za upřímný e-mail. Zkusím vám znázornit, jak jsem to myslel. 

Minulý týden jsem jel v autě někde v Kobylisích podél tramvajové trati a najednou před sebou vidím starší paní na kole, jak se snaží z zprava doleva přejet tramvajovou trať naneštěstí se jí přední kolo dostalo do žlábku kolejnice a ona upadla, chtělo bych se říct "jak dlouhá tak široká". Prudce sebou sekla na zem přímo do tramvajové trati a zůstala ležet. Ačkoli jsem jel v zóně zákazu zastavení, dojel jsem k ní, vyskočil z auta a pomohl jí dostat se do bezpečí. Pak přišel ještě jiný člověk na pomoc, tak jsem z té situace, kdy kolem nás jezdilo jedno auto za druhým, raději odjel. (Paní už stála na svých nohách, byla jen trochu odřená, spíš v šoku.)

Píšu vám to proto, že jsou v životě situace, kdy jakoby nepřemýšlíte, jestli někomu poskytnout pomoc a za jakou cenu to bude. Prostě to uděláte, protože "musíte". Přikáže vám to váš sympatikus.

Něco jiného jsou situace s chronickými zdravotními záležitostmi "našich" manipulátorů. Ty jsou předmětem manipulace samy o sobě, protože si říkají o naši pozornost právě tak naléhavě a důležitě jako ten prudký pád z kola. 

Takže pokud to u vaší maminky byl tento případ, pak máte samozřejmě pravdu, a děláte dobře, že v takových situacích v klidu odcházíte středem a nenecháváte se kvůli jejím ´akutním´ zdravotním záležitostem nikým řídit jako autíčko na ovládání."


Další obsah 

Naučte se účinně bránit proti manipulaci ve vztazích - PRAKTICKÉ LEKCE


PRVNÍ POMOC PŘI KONTAKTU S MANIPULÁTORY - SOUBOR VERBÁLNÍCH I NEVERBÁLNÍCH METOD, KTERÉ MŮŽETE HNED ZAČÍT POUŽÍVAT