Charizmatičtí manipulátoři ve "Vlastnících" - další pozvánka do kina, tentokrát na pozoruhodný nový český film

05.12.2019

Vystupují vždy zcela korektně, klidně, rozumně ... Až zhruba v poslední třetině filmu si jako diváci můžete všimnout, že tu něco není úplně v pořádku. 


Na nový český film Jiřího Havelky "Vlastníci" jsou vesměs velmi kladné ohlasy. Zašli jsme na něj a máme tedy pro vás opět pozvánku do kina.

"Vlastníci" jsou majitelé či skoromajitelé jedné či více bytových jednotek v jednom starším zřejmě pražském bytovém domě. Sešli se na své pravidelné schůzi a autor nám na první pohled komorní formou, kdy je kamera uzavřena do jedné místnosti, dává nahlédnout do toho, co se odehrává v jejich hlavách. Co na jedné straně navenek vesměs velmi expresivně verbálně i řečí těla vyjadřují a co na druhé straně jako svou nesdělitelnou motivaci skrývají před svými bližními sousedy. Ale co se na konci filmu stejně zřetelně ukáže.

Proč ale o tomto filmu píšeme na blogu věnovanému vztahové manipulaci? Je to proto, že jedna dvojice nám v té společnosti hnidopychů, hulvátů, opilců, demagogů a obětavců byla od začátku sympatická. Až podezřele sympatická.

Bratři Čermákovi, ve filmu představovaní Stanislavem Majerem a Kryštofem Hádkem. Synové jednoho z vlastníků, který před nedávnem zemřel a svůj byt jim zanechal jako dědictví. Ocitají se jako elévové poprvé na schůzi ostřílených schůzovníků a na rozdíl od nich vystupují vždy zcela korektně, klidně, rozumně a se snahou přispívat do diskuze pouze konstruktivními návrhy.

Až zhruba v poslední třetině filmu si může divák všimnout, že něco není úplně v pořádku. Nebudeme zde vyzrazovat vše. Jen naznačíme, že podezřelé nám začalo být Hádkovo chování vůči jedné ze sousedek, jíž se z víc něž husté atmosféry na schůzi udělalo zle a musela se odebrat na toaletu.

Ale to byla ve skutečnosti jen předehra k velkému finále, v němž se alespoň před diváky bratři Čermákovi odkopali jako ukázkoví sympatičtí predátoři. Nikoli však před svými sousedy. Ti jim jejich sladkou návnadu spolkli i s navijákem.

Ať už se chcete pouze pobavit nad pozoruhodnou kadencí slov, replik, narážek a hlášek, jimiž je film prošpikován, či chcete zkusit odhalit jinotaj do této schůze autorem zručně ukrytý, anebo vás zlákalo to, co jste si právě přečetli o dvou hlavních hrdinech tohoto minipříběhu, určitě zajděte do kina.