Je nutné se s manipulátorem rozejít?

Článek na příběhu 49leté Aleny ukazuje sílu "vnitřní výbavy", s níž každý z nás obvykle zcela nevědomě vstupuje do partnerských vztahů a která v případě Aleny plodila jeden rozchod za druhým.
(projekt Ne vztahové manipulaci - podaná ruka každému, komu do života vstoupil manipulátor)


S manipulátorem se musíte rozejít. 

Neznamená to ale nezbytně, že se s ním musíte přestat úplně stýkat. Někdy je takové řešení nevyhnutelné, ale často je naopak nemožné. Např. pokud se jedná o jednoho z vašich rodičů nebo vám rozchod s manipulátorem neumožňuje vaše sociální, příp. ekonomická situace. 

V jakém smyslu je tedy nezbytné rozejít se s manipulátorem, aniž by přitom bylo nutné se s ním přestat stýkat? Především tomuto námětu je věnován tento článek. 

Vnitřní výbava

Doslovný rozchod s manipulátorem má za sebou mnoho lidí, kteří pochopili, že byli v nerovnocenném a nerovnoprávném vztahu psychicky zneužíváni. Pro spoustu z nich to znamenalo obrovskou úlevu po letech trápení. Pro některé to ale byla úleva jen dočasná, protože se později dostali do podobné situace s jiným emočním agresorem. A možná se tato "výměna" stala za jejich život víckrát. Jak je to možné a jak to souvisí s tématem "rozchod s manipulátorem"?

Do každého partnerského vztahu, ať jej zahajujeme v jakémkoli věku, totiž vstupujeme s určitou vnitřní výbavou. Tato "výbava" často předurčuje nejen to, koho si vybíráme jako partnera, ale i to, jak se náš vztah bude v budoucnu vyvíjet. Pokud si této výbavy nejsme vědomi, jakoby se odsuzujeme k tomu, abychom opakovali stejné chyby a docházeli ke stejným, nežádoucím výsledkům. 

Alena a její 4 vztahy

Pojďme si to ilustrovat na jednom příběhu. Je to příběh ženy v pozdnějším středním věku, říkejme jí třeba Alena, která právě zažila bolestivý rozchod se svým posledním partnerem. Rekapituluje svůj dosavadní život a všechny své vážné vztahy s muži. Byly celkem čtyři, všechny hodně bolely a všechny dopadly stejně. Rozchodem. Nebo přesněji řečeno útěkem jejím nebo partnera. 

Co bylo špatně? Ačkoli každý ze vztahů začínal jako v romantickém filmu, dříve nebo později se ukázalo, že počáteční romantika byla jen kulisou, za níž se po svatbě (resp. po sestěhování) skrývala krutá realita. Ukázalo se totiž, že tři z těchto čtyřech mužů byli systematičtí manipulátoři, kteří si naši hrdinku vyhlédli jako svého empatika*, na němž budou moci parazitovat. 

Alena už po druhém nevydařeném vztahu hledala pomoc u psychologů, protože si začala čím dál víc uvědomovat, že v jejím životě je něco, čím přitahuje pozornost manipulativně založených lidí. Nejen mužů jako jejích potencionálních partnerů, ale třeba i žen v jejím pracovním kolektivu. Ačkoli se snažila uplatňovat rady, které dostávala, vždy se po nějaké době ukázalo, že se míjejí účinkem. Opět přišla slabá chvíle, která jí přivedla do náruče člověka, o kterého by nebýt jejího obrazného spánku pravděpodobně ani nezavadila. 

V pořadí třetí její muž manipulátor nebyl, ale ani on nedokázal naplnit Alenina očekávání a naděje, které do jejich vztahu vkládala. Navíc, kdyby toho byla schopna, mohla by nahlédnout, že v tomto případě to byla spíše ona, kdo do vztahu zamíchával toxickou složku

Definitivní rozchod s manipulátorem

Tím se dostáváme k odpovědi na výše uvedenou klíčovou otázku: V jakém smyslu je nezbytné rozejít se s manipulátorem aniž by bylo nutné se s ním přestat stýkat?

Skutečný rozchod s manipulátorem totiž má jen málo co společného s doslovným ukončením kontaktů a manipulativním člověkem. To je někdy nezbytnou součástí konečného řešení, ale toto konečné řešení nespočívá ve vnějších krocích. Něco, co úzce souvisí s psychickou manipulací a toxicitou našich vztahů, má totiž hluboké kořeny v našem vlastním nitru. Musíme dobře pochopit, co to je a co znamená zahájit proces, na jehož konci bude definitivní rozchod s manipulátorem. I s "manipulátorem" uvnitř nás

_____

* Empatikem nazýváme oběť manipulativního jednání v toxickém vztahu. Nahrazujeme jím slovo "oběť", abychom zmírnili negativní konotaci, kterou tento výraz má, když zdůrazňuje pasivní úlohu psychicky zneužívaného člověka. 


Chcete se nás ohledně vztahové manipulace na něco zeptat?
Napište nám. Odpovídáme zpravidla do 24 hodin.

Další obsah: