35 citátů o manipulaci ve vztazích 

Sbíráme a komentujeme citáty vztahujících k tématu psychická manipulace ve vztazích:

Staletími ověřené moudrosti jako je ta v citátu obvykle přestávají platit, když se jich zmocní manipulátoři. "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá" se tichých manipulátorů netýká. Zákulisně škodí a důsledky jim nijak neubližují, naopak z nich žijí a mají tichou radost. "Bez práce nejsou koláče" je přísloví k ničemu, pokud se ho zmocní vzdělaný manipulátor. Svojí sofistikovanou rétorikou se dokáže doslova vykecat z každé práce, která mu nevoní. A v toxickém vztahu žel neplatí ani tak vznešená pravda jako je ta, že víc štěstí je v dávání než přijímání. Jak to? Odpověď je v článku Co má společného každá manipulace ve vztazích na straně oběti? 

Je pro oběť manipulace lepší, aby v toxickém vztahu žila v nevědomosti nebo aby věděla, o co se jedná a dokázala se manipulaci bránit? Odpověď se zdá být jasná. Vždy je lepší vědět než nevědět.

Z praxe však vyplývá, že velké procento obětí buď není schopno systematickou manipulaci rozpoznat anebo pokud ano, vědomě odmítá něco proti ní dělat. Nedá se říct, že by jim život v toxickém vztahu vyhovoval. Spíš zažívají obdobu stockholmského syndromu, kdy oběť dobrovolně setrvává ve vztahu s agresorem. A téměř vždy je za tím strach.

Setkali jste se už s manipulací v pracovním prostředí? Je to z pochopitelných důvodů hned po rodinném prostředí druhé nejčastější semeniště méně či více toxických vztahů. Jde tam "o hodně" a lidé si tam také hodně vidí do talíře.

Má to tisíce způsobů a variací, od těch nejjemnějších, skoro nevinných, až po ty drsné. O jednom takovém hodně nefér útoku je i příběh Kamily a Honzy z pracovního prostředí. A také o těžko uvěřitelných 12 znacích manipulace, které se objevily v jedné jediné komunikaci... 


Znáte ho z vlastní zkušenosti nebo pokud ne, je možné ho sledovat v několika dobrých filmech. Fenomén silných matek. Jedním z nich je český film z r. 2016 Teorie tygra, kde můžeme vidět "v akci" hned tři generace starostlivých matek. Mají společnou jednu věc - nenápadně ovládaly nebo stále ovládají životy svých partnerů. A dělají to způsobem, který i mnozí nadšení diváci filmu označují za péči motivovanou láskou.


Ne vždy se manipulátor svého partnera - empatika snaží izolovat od zbytku světa. Často se spokojí s tím, že si jeho prostřednictvím hýčká své pošramocené ego. Používá k tomu různé metody. Jednou z oblíbených je ta, při níž v "odborné diskuzi" dává svému protějšku najevo, jaký je hlupák, ignorant či neschopný budižkničemu.
V příběhu "Marek zve manželku do divadla" si pokládáme otázku, zda se držet toho, co radí odborníci, tedy: Abychom se s manipulátory do diskuze nepouštěli. V zásadě je to pravda, pokud jste na začátku. Ale ...


Možná to znáte. Po určitých rozhovorech - s kolegy, s příbuznými, s přáteli - ve vás zůstává směs nejrůznějších emocí. Pocit, že něco děláte špatně nebo že nejste dost zodpovědní, se mísí s averzí či dokonce zlobou vůči tomu, kdo s vámi právě mluvil. K tomu se přidává nejistota, jestli dotyčný nemá v něčem pravdu. A pak ještě zmatek z nečekané pochvaly, která na závěr rozhovoru taky přišla a o níž nevíte, co si máte myslet. Čas ten kotlík emocí obvykle zamíchá a zanechá nakonec jen jeden pocit - nepříjemno. 


Stejně jako ne každý člověk, kterého potkáte, má dobré úmysly, ne každý příjemný charismaticky působící jedinec se bude tajně pokoušet s vámi manipulovat. Věřte ale své intuici a svým pocitům. S manipulátorem se z dlouhodobějšího hlediska není možné cítit dobře, ať už na první dobrou navenek vyzařuje cokoli zdánlivě pozitivního.  


Proč je manipulátor jako améba? Znaky manipulátorů je oblíbené téma. Všichni podvědomě víme, že při setkání s manipulátorem máme co dělat s klamem, šalbou, přetvářkou. A tak vítáme, že existují nějaké typické znaky, podle kterých tyto lidi bezpečně odlišíme od těch, kteří jsou skutečně sympatičtí, charismatičtí, altruističtí, skromní... 


Skryjte se před psychickými manipulátory. Proč si dávat pozor na to, jaké signály svým chováním a jednáním vysíláte? Tedy na to, jaká je vaše neverbální komunikace? Řekneme vám důvod: Tak senzitivní lidé, jako jsou psychičtí manipulátoři, dokáží pomocí svých obrazných antének snímat z lidí kolem sebe obrovské množství informací. Vybírají z nich "informační projevy" těch lidí, kteří neverbálně dávají najevo nějakou svou slabost, momentální nepohodu nebo neopatrnost, a na takové lidi se pak ve svých aktivitách zaměřují.  


Komunikační horská dráha vztahového manipulátora:- Interperetuje. To znamená, že přejímá slova myšlenky druhých a vkládá do nich posunutý význam
- Projektuje. Obviňuje vás z toho, co je jeho vlastním problémem. Např. vás obviňuje z toho, že flirtujete s muži. Ve skutečnosti je to přesně naopak. On zjevně flirtuje s vašimi kamarádkami.
- Tvrdí, že nesnáší konflikty. Nebo že nemá čas něco nepodstatného řešit. Tím ospravedlňuje, že se vyhýbá řešení problémů, které svým chováním a svou komunikací vyvolává.
- Mlží. Jsou to ve skutečnosti lži zabalené tak, aby jako lži nevypadaly.
- Mluví nesrozumitelně. Jeho formulace jsou nejasné.
- Odpovídá vyhýbavě.
- Neverbální složka komunikace je v období krize výrazná. Pohledem, výrazem tváře, svraštěným obočím s vámi komunikuje. Vyvolává pocity viny.


Zde jsou příklady vět, které jednotlivě nic neznamenají, ale při systematickém používání mají podobný účinek jako zžíravá přímá kritika: 
"Ten váš koš opět přetéká." 
"Kdo nechal na umyvadle pastu?"
"Váš způsob chůze mě ruší."
"Nemyslíš, že ta rtěnka se k tvé pleti nehodí?"
"Mohl by sis prosím nepískat?"
"Zapomněl jste objednat tuhy do versatilek."
"Jeden z vašich hostů neměl vyvětraný pokoj."
"Ukliď si po sobě ty drobky."
"Zase není zastrčená židle."
"Ta nástěnka měla být dnes ráno aktualizovaná."
"Každý den musím chodit kolem těch nesrovnaných bot."
Aby nedošlo k nedorozumění: Drobky bychom si po sobě měli uklízet, stejně jako si i rovnat boty - ale my tu mluvíme o jiném kontextu těchto vět, kdy manipulátor cíleně vyhledává tyto a podobné detaily a opakovaně a různými formami vyžaduje po empatikovi dokonalost. I člověk, který se maximálně snaží, je svědomitým pracovníkem, obětavým dobrovolníkem, dobrým tátou, nebo odpovědnou manželkou a okolí si ho za to váží. může pod vlivem těchto poznámek během několika týdnů
ztratit sebeúctu nebo se dokonce zhroutit. 


Definice toho, co je kontramanipulace. Je to ale opravdu jen definice. Je neúplná. Dává sice smysl, ale nenaučí vás, jak to udělat. To učí naše online akademie Škola umění kontramanipulace.  Ať se vám účinná a inteligentní kontramanipulace daří! 

Díky této zpětné vazbě od vás budeme moct tvorbu dalšího obsahu naší Školy umění kontramanipulace, ale i obsahu, který poskytujeme zdarma, přizpůsobit vašim potřebám. Připravili jsme za tímto účelem jednoduchý dotazník s několika otázkami i možností zformulovat, co vás osobně zajímá nebo trápí. Vše je anonymní, ale pokud byste chtěli od nás soukromou odpověď, napište nám e-mail na pavel@nemanipulaci.cz. Naše odpověď pak bude pouze pro vás. Za jakoukoli zpětnou vazbu vám děkujeme. 

Mocná zbraň manipulace ženského upíra v nás. Údiv, zmučené pohledy, patetická tklivost v neuvěřitelné rychlosti vystřídané s chlácholením a sladkým konejšením. Všechno dohromady to připomíná divadelní představení. Jen je to v mnoha případech nekonečná hra. Ženský psychický upír. Když je obětí žena. 

Prosté a pravdivé. Svítící na prapříčinu všech toxických vztahů. Pokud se lásky nedostává, strach z toho, že citově zemře, motivuje člověka, aby se chytil jakéhokoli záchranného lana. A tím nejbližším dostatečně silným lanem je moc. Přesněji vzato vykořisťování - snaha o posílení vlastního ega na úkor jiných. O základní příčině toxických vztahů. Kde se v lidech bere potřeba zneužívat druhé?  


Jde o to zjistit, co je tou potravou. Existuje jedna univerzální a ta je společná všem manipulátorům. 

Je to jedna ze zákeřných strategií drsných manipulátorů. Není proti ní snadná obrana. Zvlášť obtížná je tato situace tehdy, když se o tlachání a pomluvách na váš účet dozvíte se zpožděním. Máte-li podezření, že by se mohl někdo o tuto věc pokusit, jednejte preventivně. 

Někdy je změna extrémně rychlá, někdy je to pozvolný proces. Výsledek je ale stejný - manipulátor/ka ovládne život partnera do té míry, že ten se ocitne ve společenské izolaci. Ale něco podobného se stává i v "nepartnerských" vztazích. V těchto případech se může jednat o ještě záludnější praktiky. 


Aby to nebylo jen "o nich", ale taky "o nás". Tahle myšlenka Petra Casanovy přesně vystihuje údiv manipulátora v okamžiku, kdy zjistí, že zaběhnuté pořádky jsou pryč. Ten údiv se odehrává jenom uvnitř a rozhoukává sirénu na poplach. Z tohoto důvodu to není jednoduché a vyžaduje to z naší strany přípravit se na nejrůznější vnější reakce, od těch jemných až po úplné "odkopání se". I o tom, jak zvládnout reakci manipulátora na změnu je náš projekt a Škola umění kontramanipulace. 


Jeden ze 40 znaků, podle kterých poznáte psychického manipulátora, je způsob, jak klade otázky. Skrývají v sobě podprahovou informaci, jejímž účelem obvykle navodit pocit viny. 


Tato věc se opakuje v příbězích, které nám svěřujete. Hrubý manipulátor se po svých excesech omlouvá a slibuje nápravu. Věřit mu a přijímat ho zpět do svého světa znamená přistupovat na další z jeho manipulativních her. 


Jeden ze 40 znaků psychických manipulátorů je ten, že se nezajímají o názory a potřeby druhých (ani svých nejbližších). Zaměřují se pouze na uspokojení svých vlastních zájmů a preferencí.  


Nedoporučujeme radikální řešení. Spíš postupné nabírání sil a odvahy postavit se tomu zlu. A ne jeho zbraněmi. Každý má v sobě energii, kterou dokáže těmto lidem slušným a účinným způsobem vystavit stopku. Jen je třeba ji probudit.


Rozpoznat lži manipulátorů není jednoduché z tohoto důvodu. Manipulátoři nejvíc lžou sami sobě a svým lžím často upřímně věří. Jsou to lži o lásce, dobru a o pomoci.
Ptejte se, jaké ovoce jejich láska, dobrota a pomoc z dlouhodobého hlediska přináší. Čtěte mezi řádky. 


Tento citát je ve zdánlivém rozporu se skutečností, že jednou z hlavních metod vztahových manipulátorů je vyvolávání pocitů viny. Rozpor je opravdu jen zdánlivý. Manipulátor totiž pocit viny u své oběti málokdy vyvolává přímo. Používá k tomu "sofistikovanější" nástroje ... Jedním z nich je Metoda dehonestace. 


Pokud se věci nedaří, pokud cítíte nespokojenost nebo máte sklon k depresi, a nevíte proč, je možné, že se kolem vás pohybuje "milující" manipulátor. Identifikovat takový vztah a nebát se ho správně pojmenovat je prvním krokem na cestě k řešení vašich potíží. 


Podobné je to s polopravdami a pomluvami, které o vás rozšířil manipulátor. Když jeho hru prohlédnete, připravte se postupně na věci, které by vás ani ve snu nenapadly. Budete potřebovat vnitřní sílu, abyste to unesli. Ale je to tisíckrát lepší než zůstat slepý. 


Empatie, tolerance, pochopení pro ... zdivočelého medvěda? Je dobře, když rozumíme tomu, kde se v lidech rodí sklon k tomu, aby s námi manipulovali. To ale neznamená, že si kvůli této korektnosti musíme nechat stále ubližovat. Naopak, tento druh poznání nás motivuje k tomu, abychom se bránili. A dělali to slušně, chytře a hlavně účinně.


Sigmund Freud o manipulaci přímo nepsal, ale jeho teorie o úloze nevědomí mají i s manipulací ve vztazích hodně společného. Na příklad jeho teorie projekce - projektování vlastních nedostatků do druhých lidé je denním chlebem mnoha typů manipulátorů. 


Škola umění kontramanipulace je online kurz, který ukazuje cestu k vysvobození z labyrintu vztahové manipulace.


Jak poznat, že mám co dočinění s manipulátorem? Jeden z nejjistějších způsobů je vnímat svoje pocity po setkání s určitými lidmi. Zůstávají vám tito lidé dlouho ležet v hlavě? Potřebujete "to" ze sebe setřást? A není to poprvé ani naposledy? ... Pravděpodobně jste se opět zranili o jeden z "trnů dikobraza". 


 Schopnost "číst mezi řádky" v něčí komunikaci patří k vyššímu stupni umění kontramanipulace. Právě to, že pro manipulátory přitažliví lidé toto nedokážou, je těmto vlkům v beránčím rouše poťouchlou radostí a motivací k jejich dalším aktivitám. Naučte se číst mezi jejich řádky a zatněte jim tipec!
(Pozn. Tipec je chorobně zrohovatělý povrch jazyka u drůbeže. Zatnout ho tedy původně znamenalo tento zrohovatělý povrch z jazyka slepic odstranit. "Zatnout jim tipec" = velmi trefné úsloví s ohledem na manipulátorské aktivity.)

 Projekce freudovského typu je oblíbenou metodou vztahových predátorů. Bývá to tak: Nejdřív jim nastavujeme zrcadlo a oni ten pohled na sebe sama bez kulis a bez masky nedokážou snést. Nezbývá jim než to bláto ze sebe setřást a systematicky ho házet na nás. Záleží pak na způsobu, jak to dělají, jestli na nás něco skutečně ulpí nebo ne. A záleží hlavně na nás, jak se téhle zákeřné praktice dokážeme bránit.

 Vnímejte bedlivě, jak se cítíte ve společnosti určitých lidí. A k jakému nutkavému jednání vás tyto pocity vedou.Tato schopnost podívat se na sebe jakoby zvenku a říci si - co to děláš? je základem vaší budoucí schopnosti reagovat účinně na nenápadné útoky manipulátora.

České přísloví "Na každou s.... se vaří voda" říká jinými slovy totéž. Ten, kdo je manipulován, ale musí procitnout a podniknout odpovídající kontramanipulativní opatření. Někdy pak pravda vyjde najevo rychle. Někdy, když je těch zakrouceností hodně, je to běh na delší trať. V každém případě jsou však kontramanipulace a odhalení lží spojené nádoby. 


Muži obecně psychickou manipulaci moc neřeší. Je to vcelku pochopitelné. Lovec v divočině, příliš jistý sám sebou, nevnímá skryté nebezpečí. Podobně mohou i velmi sebevědomí muži padnout do léčky někomu, o kom by nikdy neřekli, že by je mohl vodit na vodicích šňůrách

Manipulátoři jsou "mistři" slova. Někdy to doslova bere dech. Stojí proti nám, něco říkají, celé naše vnitřní já se proti těm manipulativním kecům bouří, ale říkají to tak přesvědčivě, že na to není co říct ...